ul. Starowicka 15 lok. 43
+48 512-324-666 biuro@fitness-galaxy.pl
Pierwszy trening gratis

rehabilitacja po operacji kręgosłupa

Każda osoba, która zmuszona jest do częstego i długotrwałego tkwienia w jednej pozycji narażona jest na choroby kręgosłupa. Takich chorób możemy się  nabawić przede wszystkim w pracy, gdzie zwykle przez 8 godzin stoi albo siedzimy w jednej pozycji. Ryzykiem obarczone są zarówno osoby, które spędzają cały dzień prze komputerem, stojąc przy taśmie produkcyjnej oraz osoby, które cały dzień muszą jeździć samochodem.

rehabilitacja po operacji kręgosłupa

Można tak wymieniać bez końca, gdyż każdego z może to czekać. Pierwsze symptomy są zwykle bagatelizowane, myślimy że ból sami minie lub stosujemy środki przeciwbólowe by go stłumić. Kiedy jednak ból kręgosłupa nie ustępuje, a jego czas jest dłuższy niż 4 tygodnie to znaczy, że musimy się skontaktować z lekarzem. Zanim lekarz postawi diagnozę, będzie potrzebował pełnej diagnostyki by ustawić odpowiednie leczenie. Może to być leczenie farmakologiczne, rehabilitacje lub operacja kręgosłupa.

Na operację kręgosłupa lekarze kierują pacjenta, gdy nie ma już innej możliwości lub gdy dwie wcześniejsze metody nie przynoszą oczekiwanych efektów. Jednym słowem mówiąc operacja kręgosłupa jest ostatecznością. Warto wiedzieć, że operacje takie mają na celu poprawienie funkcjonowania pacjenta poprzez wyeliminowanie dokuczliwych bóli. Nie ma jednej operacji kręgosłupa na wszystkie schorzenia, każda technika dobierana jest do pacjenta na podstawie wcześniej zleconych badań. Od stopnia zwyrodnienia oraz od techniki zabiegu zależy też długość pobytu chorego w szpitalu. Lekarze starają się wybierać metody, które są mniej inwazyjne. Stosowanie ich skraca powrót pacjenta do aktywności, a tym samym pacjent szybciej będzie mógł opuścić szpital i zacząć normalnie funkcjonować.

To czy chory zdecyduje się na operację jest tylko jego dobrą wolą, nikt tego na nim nie może wymusić. Nie są to zabiegi ratujące życie, więc to kiedy i czy w ogóle chory podda się operacji zależy od niego. Terminy czekania na operację są długie, więc lepiej mieć świadomość, że możemy czekać rok albo i dłużej. Co więcej niepoddanie się leczeniu sprawi, że zwyrodnienie będzie postępowało, ból nie minie i można skazać siebie na trwałe kalectwo.

Uzupełnieniem każdej operacji kręgosłupa jest rehabilitacja pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. To on pokaże nam jak wykonywać ćwiczenia, które pozwolą nam szybciej odzyskać sprawność. Ważne jest również, ale przez pewien czas od operacji nie przeciążać kręgosłupa. Należy więc poza odpowiednimi ćwiczeniami trochę odpoczywać, nie nosić ciężarów i nie narażać kręgosłupa na powikłania pooperacyjne. Jeśli zastosujemy się do zaleceń lekarza, będziemy dzielnie i systematycznie ćwiczyć to efekty końcowe będą zadowalające. Jeśli nie chcemy już nigdy borykać się z problemami kręgosłupa i nie być skazanym na operację to warto do naszego życia wprowadzić trochę aktywności fizycznej. Nie na darmo mówi się, że ruch to zdrowie.