ul. Starowicka 15 lok. 43
+48 512-324-666 biuro@fitness-galaxy.pl
Pierwszy trening gratis

Artroskopia kolana - co to jest

Człowiek jest bardzo delikatną istotą, stale narażoną na choroby oraz urazy. Jedni unikają lekarzy i starają się leczyć domowymi sposobami, inni zaś nawet z błahą dolegliwością wolą udać się do specjalisty. Nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie ze wszystkim, więc zamiast cierpieć w bólu i skazać się na skutki nieleczonych dolegliwości lepiej od razu zacząć działać. 

artroskopia kolana - co to jest

Niestety również wraz z wiekiem nasz organizm słabnie i zaczynają dokuczać nam różne dolegliwości. Wśród osób po 65 roku życia często następuje zwyrodnienie, które powstaje gdy chrząstka stawowa zostaje zdegradowana wraz z warstwą podchrzęstną kości. Krótko mówiąc dzieje się tak wówczas, gdy wyżej wspomniane powierzchnie się zużyją, zostaną uszkodzone wskutek urazów lub zmian wstecznych. Kiedy zaczną nam dokuczać bóle stawów kolanowych, zaobserwujemy wysięk z kolana lub nasze chorobowo zmienione miejsce zacznie się zmieniać, to od razu należy udać się do lekarza. W chwili obecnej lekarze posiadają bardzo specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu szybko zdiagnozują co nam dolega. Przy urazach i schorzeniach stawu kolanowego najczęściej wykonywana jest artroskopia kolana.

Artroskopia jest jedną z nowocześniejszych metod stosowanych prze lekarzy.Najbardziej popularna i najczęściej wykonywana jest artroskopia kolana, lecz badaniom mogą zostać poddane również inne stawy człowieka  np. barkowy, skokowy, biodrowy oraz nadgarstek . Metoda ta pozwala nie tylko leczyć, ale dokładnie zdiagnozować co dolega pacjentowi. Dzięki artroskopii kolana można znaleźć przyczynę zapalenia, bólu oraz obrzęku. Jest również stosowana przy urazach i różnych uszkodzeniach wiązadeł oraz chrząstki.

Sam zabieg artroskopii trwa bardzo krótko, zwykle wynosi od 45 minut do 1,5 godziny i jest przeprowadzany w warunkach szpitalnych ( na sali operacyjnej). Pacjent oczywiście na czas zabiegu otrzymuje znieczulenie miejscowe lub ogólne. Zabieg artroskopii kolana polega na wykonaniu dwóch małych nacięć, a następnie wprowadzenie przez lekarza artroskop wraz z przyrządami chirurgicznymi do stawu. Artroskop jest cienką rurką z lampką, która zakończona jest małą kamerką. Dzięki wprowadzonemu urządzeniu lekarz będzie mógł na ekranie zobaczyć, to co dzieje się w ''środku'' stawu pacjenta i w razie konieczności naprawić lub usunąć chorobowo zmienione obszary. Po zakończeniu zabiegu artroskop zostaje usunięty, zaś lekarz pacjentowi zakłada na kolano szwy i zakleja je opatrunkiem.

Zalet zabiegu artroskopowego kolana jest bardzo dużo. Przede wszystkim jest to metoda małoinwazyjna, która mniej obciąża stawy. Dzięki niej ryzyko wystąpienia infekcji jest również dużo mniejsze niż w przypadku tradycyjnej operacji. Blizny, które pozostaną również są prawie niewidoczne i można szybciej wrócić do aktywności. Warto również wspomnieć, że czas pobytu w szpitalu jest bardzo krótki, zwykle pacjent po zabiegu artroskopii kolana może wrócić do domu nawet tego samego lub następnego dnia.