ul. Starowicka 15 lok. 43
+48 512-324-666 biuro@fitness-galaxy.pl
Pierwszy trening gratis

Endoproteza kolana

Endoproteza kolana

Każdy kto miał problemy z kolanami doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo mogą one być dokuczliwe i jak wiele nieprzyjemnych sytuacji może się z tym wiązać. Dlatego jeśli pojawiają się problemy z kolanami warto jak najszybciej podjąć leczenie, które będzie zmierzało do usunięcia tych problemów. Możliwości tak naprawdę są tutaj bardzo duże, ponieważ medycyna poszła zdecydowanie do przodu i w związku z tym jest w stanie zapewnić osobom, które mają problemy z kolanami skuteczne leczenie.

Endoproteza kolana

To jaka forma leczenia będzie podjęta wiąże się oczywiście z występującą skalą uszkodzeń stawu kolanowego i od tego będzie zależało ostateczne podjęcie decyzji co do leczenia. Dlatego diagnostyczne badania ortopedyczne muszą być taką postawą, która będzie zrealizowana na samym początku. Gdy już będzie wiadomo jakie problemy występują w danym przypadku będzie można podjąć decyzje o najlepszych formach leczenia jakie mogą być zrealizowane. Wydaje się, że obecnie te możliwości są już dobrze rozwinięte, dlatego lekarze po skutecznej diagnozie będą w stanie podjąć dobrą decyzję.

Nie zawsze trzeba decydować się na zabiegi inwazyjne, które będą polegały na bardzo skomplikowanym leczeniu. W miarę możliwości, jeśli istnieje taka możliwość warto decydować się na leczenie nieinwazyjne, które zmierzać będzie do skutecznej poprawy stanu zdrowia bez konieczności realizowania skomplikowanych zabiegów.

W wielu przypadkach jednak staw kolanowy jest już mocno uszkodzony i to ograniczenie stosowanych form leczenia praktycznie nie będzie możliwe. W takiej sytuacji może się bardzo często okazać, że konieczne będzie wykonanie skomplikowanego zabiegu medycznego na otwartym kolanie. W momencie, gdy te uszkodzenia są już znaczące może być konieczna endoproteza kolana. Jest to takie rozwiązanie, które jest ostatecznością, jednak jak się okazuje obecnie dość często jest wykorzystywane.

Niestety coraz więcej osób kwalifikuje się obecnie do realizacji takiego zabiegu. Najczęściej wynika to z występujących urazów w stawach kolanowych, które doprowadzają do sytuacji, w której ten staw nie nadaje się już do normalnego funkcjonowania. W przypadku endoprotezy kolana wykonywany jest zabieg, w ramach którego w miejsce zniszczonego stawu wstawia się nowy w postaci składającego się z dwóch elementów implantu. Jedna z tych części zostanie przymocowana do stawu biodrowego inna natomiast do kości piszczelowej.

Taki zabieg związany jest oczywiście z realizowaniem pełnego zabiegu na otwartym kolanie, dlatego należy go potraktować już jako metodę inwazyjną, która może się wiązać z różnymi problemami w czasie realizacji. Dlatego zabieg jest wykonany  po wcześniejszym przyjęciu środków zapobiegających zakażeniu i standardowo trwa około godziny, ale ten czas może się przeciągnąć nawet do czterech godzin. Po wykonaniu zabiegu pacjent przez około 10 dni pozostaje w szpitalu. W czasie tego okresu realizowane są pierwsze ćwiczenia rehabilitacyjne, które są przygotowaniem do normalnego funkcjonowania pacjenta po zabiegu związanych z wszczepieniem endoprotezy kolana.

Cały zabieg określić można jako innowacyjną metodę, dzięki której będzie możliwe normalne funkcjonowanie tych osób, których stan kolanowy jest już zniszczony w takim stopniu, że jego normalne funkcjonowanie przestało być możliwe.